Čikāgas O’Hāras lidostā parādījušies jauni darbinieki, kuri atbild par zālāju sakopšanu – kazu, aitu, ēzeļu un lamu ganāmpulks. Ja kazas un aitas ir perfekti zālāju pļāvēji, tad lamas un ēzeļi palīdzēs apsargāt ganāmpulku. Čikāgas lidostas teritorijai pieguļošajos mežos klaiņo koijoti. Savukārt gan lamas, gan ēzeļi ir pietiekami lieli un agresīvi, lai spētu aizstāvēties pret šiem barā klīstošajiem plēsējiem.
Zāles garuma ierobežošana ne tikai samazina ugunsgrēku risku un uzlabo ainavas izskatu, bet arī samazina grauzēju skaitu. Lai arī paši grauzēji, kas dzīvo zālājos, lidostas darbību tiešā veidā neapdraud, to nevar teikt par plēsīgajiem putniem, kuru ēdienkartē ietilpst šie grauzēji.
Agrāk O’Hāras lidostas sakopšanai tika izmantoti herbicīdi un pļaujmašīnas, bet akmeņainā un nelīdzenā virsma apgrūtināja darbu un bojāja tehniku. Grauzēju un to pavadošo plēsēju skaits būtiski nemainījās, tādēļ O’Hāras lidosta vadība nolēma izmēģināt citu pieeju, kas efektīvi darbojās jau citās lidostās.
Sākotnējais ganāmpulks nav liels – 14 kazas, 6 aitas, 2 lamas un 3 ēzeļi. Ganāmpulka pārraudzībā atvēlēts 120 akru (48 hektāru) liels apgabals, kurš sadalīts četrās daļā. Atbildīgie dienesti uzraudzīs, cik efektīvi esošais ganāmpulks tiek galā ar zāli, un nolems, vai nepieciešams galvu skaitu palielināt.
Izrādās, ka ēzeļi ir arī ļoti populāri sargi mazo mājlopu ganāmpulkos. Tie lieliski tiek galā ar koijotiem, suņiem, mežacūkām, briežiem un pat cilvēkiem.
Šie zirgam līdzīgie mājdzīvnieki, kas mūsdienu cilvēkam visbiežāk asociējas ar pļāpīgo Ēzelīti no multfilmām par Šreku, ļoti necieš suņiem līdzīgos radījumus. Tā kā apvienot suņa un ēzeļa klātbūtni ganāmpulkā var būt problemātiski, kā arī neiesaka mēģināt sadraudzēt sarg-ēzeli ar suni, jo savādāk ēzelis var kļūt draudzīgs pret visiem suņveidīgajiem. Kā sargus neiesaka izmantot ēzeļu puikas, jo tie esot daudz agresīvāki. Pateicīgāki izmantošanai ir kastrāti vai ēzeļmātes.
Lai izveidotu pēc iespējas efektīvāku sarg-ēzeli, to jau no mazotnes ir jāaudzē kopā ar ganāmpulku. Vecāku ēzeli pieradināt pie jaunajiem pienākumiem būs daudz grūtāk. Kā arī rekomendē vienā ganāmpulkā izmantot tikai vienu ēzeli, jo divatā vai vēl lielākā ēzeļu kompānijā jūsu sargs aizklīdīs ar sev līdzīgajiem un piemirsīs pildīt savus pienākumus. Izņēmums varētu būt ēzeļmāte ar kumeļu, kas būs agresīvāka pret nelūgtiem viesiem un paralēli jaunais kumeļš jau kopš bērna kājas apgūs pienākumus. Pēc atšķiršanas varēsiet to izmantot pats vai pārdot kā efektīvu sarg-ēzeli.
Ēzeļus kā sargus ļoti aktīvi izmanto Austrālijā, Kanādā, ASV un arī tepat Eiropā. Aptuveni 22% no Teksasas aitkopjiem savu ganāmpulku apsargāšanai izmanto tieši ēzeļus.
Ņemiet vērā, ka ēzelis, līdzīgi kā zirgs, ir ilgdzīvotājs. Šie dzīvnieki var sasniegt 30 gadu vecumu vai pat vairāk. Tā kā, veiksmīga sarga gadījumā, tā būs ilgtermiņa investīcija. Protams, tāpat kā pastāvīgie žogi, sargsuņi un citi risinājumi, arī par ēzeli nāksies rūpēties. Tomēr rūpes par šo dzīvnieku daudz neatšķirsies no tā, ko jādara aitu ganāmpulkā. Ēzelis ēdīs zāli, dzers ūdeni, gaidīs vetārstu un nedaudz uzmanības no jūsu puses.
Ja izlemjat par labu šādam variantam, neaizmirstiet izlikt brīdinājuma zīmes. Ēzeļa spēriens var būt nāvējošs.
Avots: aitas.lv
“Lamas aitu sargāšanai”
“Katram aitkopim pa ēzelim”